Romantik İlişkilere Sartre’ın Bakışı

“Gerçekten korkmak, özgürlükten korkmaktır.  Bilgi beni ortaya çıkmakta olan dünyadaki Varlık’a suç ortağı kılar ve beni yeni sorumlulukların karşısına oturtur.”

Sartre, varoluş özden önce gelir, der.

Bizim öz olarak inşaa ettiğimiz her neyse ona dair kaygılarımız vardır. Bir romantik ilişki içerisine girdiğimiz zamanda da konular değişse de bu varoluşsal kaygılar hep aynıdır.

Partnerimin inşaa ettiği öz ne? Benim inşaa ettiğim öz ne? Beraber ve ayrı taşıdığımız anlamların ilişkimizdeki yeri ne?

Dünya absürt bir yerdir.

Hayatta seçimler yapıyorum ama seçtiğim seylerin sonuçlarını, seçerken bilemiyorum. Ben ilişkiye ne koyarsam koyayım beklediklerimi alamayabilirim.

Bu belirsizliğe ve tekinsizliğe var mıyız? 

İlişkide çiftler sıklıkla birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlarlar.  O yüzden kendi sınırlarımı bilmem, ilişkideki beni anlamamda da yardımcı olur. Ben ilişkide kendim olabiliyor muyum? Ben hafta sonları arkadaşlarımla buluşamam, biz hafta sonu çift olarak geçiririz derken bu ilişkide kendin olabiliyor musun? Bu gerçek bir sınır mı?

Hayatıma sahip çıkmıyorsam, ilişkinin getirdiği koşullara da sahip çıkamayabilirim. Ve bu olduğunda karşımdakini suçlamaya başlarım. Bu noktada ilk unuttuğumuz şey partnerimizi de bizim seçmiş olduğumuzdur.

İlişkideki çatlaklar hayata bakışımızdaki farklılıklarımızdan geliyor. Sorumluluk anlayışlarımız örtüşüyor mu? Ben her şeyin sorumluluğunu ona yüklerken, partnerim çok sorumluysa bu büyük bir çatlaktır. Ortak anlamlarımız var mı? Birbirimizin bireysel hayat anlamlarına anlam açabiliyor muyuz? Hem bireysel hem ortak anlamlara ihtiyaç vardır ilişkide.

Biz ilişki de, partnerimiz de hep aynı olsun istiyoruz ama bizim talep ettiklerimiz bile değişir ilişkide. Bu kaygan zeminde seçemeyeceğimiz tek seçim, seçim yapmak. Bir ilişkideyseniz ve o ilişki devam ediyorsa her an o ilişkide kalmayı seçiyorsun demektir. Eğer bu mutsuz bir ilişkiyse, sizden başkası değil orada sizi tutan.

Bu bilgiler ışığında sizi romantik ilişkiniz, kendi tutumunuz ve partnerinizin tutumu hakkında düşünmeye davet etmek isterim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: