Cinsel Keşif

Âşık olmak durağan değildir. Zamanla derinleşir. Louise Erdrich, Shadow Tag adlı romanında, ‘’İlk baştaki duygularımı neden yeniden bulamıyorum?’’ diye yazar. Sevdalanma, ani çekim biraz da bilgisizlikten doğan yüzeysel bir ateştir. Âşık olmak aynı zamanda tanımaya başlamaktır.

Bernie Zilbergeld, hangi cinsel tekniklerin yaşa rağmen tutkuyu sürdürdüğünü öğrenmek amacıyla, kırk beş yaş ve üstü 100 Amerikalı çifti inceledi. Deneklerin yarısını cinsel yaşamlarının doyurucu olduğunu, öteki yarısınıysa olmadığını bildirdikleri için seçti. Zilbergeld’i şaşırtacak bir bulgu çıktı ortaya: teknik önemsizdi. İki grubu birbirinden ayıran neydi peki? Cinsel açıdan aktif çiftler daha yakın dostluklar kuruyor ve seksi bir öncelik haline getirme amacına bağlı kalıyorlardı.

Seksin fiziksel kısmı karmaşık değildir. Benzer biçimde orgazm da basit sayılabilecek işlevler arasındadır. Seksi güçleştiren, iletişim gerektirmesidir. Partnerler arzularını tartışmaktan rahatsız oluyorlarsa, birbirlerini tatmin etmeleri pek mümkün değildir. Bir araştırma, cinsel duygularını kocalarıyla tartışan kadınların doyuma ulaşma olasılığının tartışmayanlara göre beş kat fazla olduğunu gösterdi. 

Cinsel ihtiyaçlar konusunda iletişimin geliştirilmesi için bazı öneriler:

 1. Seksi Başlatmak İçin Bir Ritüel Geliştirin:

Terapist Michele Weiner-Davis, erkeklerde arzunun seks ve dokunuş istemeye doğru uzanan silsileyi başlattığını, kadınlardaysa arzunun dokunmadan sonra geldiğini belirtiyor.

Seksi başlatmanın sözel olmayan biçimleri de -hangi mesajı verdiğinizden ya da aldığınızdan ikiniz de emin olduğunuz sürece- işe yarayabilir. Bazı çiftler arzularını partnerin sırtını okşayarak, öpüşerek ya da ayak masajı yaparak belli ederler. 

2. Cinsel Aşk Haritalarınızı Çıkarın: 

*Bunu partnerinizle bir oyun haline getirerek de uygulayabilirsiniz. Küçük kağıtlara yazıp daha sonra rastgele soru çekerek sırayla aynı soru için birbirinizin cevaplarınızı dinleyebilirsiniz. Bu uygulamayı birbirinizi yargılamak ya da eleştirmek yerine, bu kavramlar hakkında ne düşündüğünüzü duymak, anlamak için yaptığınızı unutmayın lütfen.*

 1. Birçok kişi cinsel deneyimlerinin duygulara bağlı olduğunu söylüyor. Senin için de geçerli mi bu? Benden neye ihtiyacın var? 
 2. Seksi senin için daha romantik ve tutkulu yapan nedir? 
 3. Sence geçirdiğimiz en iyi, en romantik anlar hangileriydi?
 4. Sen istemediğinde sana seks için baskı yaptığımı hissettiğin oluyor mu? Oluyorsa bundan nasıl kaçınabiliriz?
 5. Seksi ben başlattığımda nasıl hissediyorsun?
 6. En çok hangi tip ön sevişmeden hoşlanıyorsun?
 7. Sana ‘’Ne istiyorsun ve neye ihtiyaç duyuyorsun?’’  diye sormam yararlı olur mu?

3. Seksi Heyecan Verici Hale Getirin:

*Denemek isteyeceğiniz üç fikir seçin. Partnerinizle paylaşın ve her hafta birini cinsel yaşamınıza katmak için plan yapın.* 

 1. Günün başında ve sonunda en az altı saniye öpüşün.
 2. Partnerinize sürpriz bir hediye alın.
 3. Yatak odanızda cinsel randevu planlayın. Ne giyeceğinizi, müziği, ışıkları önceden düşünün. Yeterince zaman ayırın. 
 4. Vücut yağı alarak partnerinize uzun uzun masajlar yapın.
 5. Yeni bir ortamda sevişin.
 6. Sevişirken dirty talk yapın.

Kaynak: Aşk Nasıl Sürdürülür? – John Gottman, Nan Silver 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: