Utanç

Utanç: ‘’Benliğin, benliği yargılamasıdır.’’ 

Başkası tarafından özenle, şefkatle tutulmak, utanca karşı koruyucu faktördür. 

Olduğumuz halimizle kabul görmediğimizde varlığımızdan,

Çok gülüyorsun, biraz edepli dur, bunda üzülecek bir şey yok ki dendiğinde duygularımızdan utanmaya başlarız. Ağladığımız için özür dileriz mesela..

Utanç mevcut ilişkilerde, postürde, düşüncede, duygusal döngüde kendini gösterebilir. 

Kontrolcülük, işkolik olmak gibi yerlerde de görebiliriz utancı ya da bize iyi gelmeyen bir ilişkiyi hak ettiğimizi düşünür çıkamayız.

Örneğin, ilişkilerde utandığımızda başkalarını suçlayıp utandırırız. Öfkeyle savunuruz kendimizi. Eleştiriye karşı aşırı savunmacı davranabiliriz. 

Ya da kendimize ilgi göstermektense başkaları için bir şey yaparız, bakmak için muhtaç kişiler buluruz, ilişkide en ufak ilgiye razı oluruz. 

Utancı ilişkilerden izole olarak ya da utanmamak için razı olduğumuz ilişkilerde kalarak değil, sağlıklı, kapsayıcı, kabul olan ilişkilerde var olarak çözebiliriz.  Bunun için yeni kaynaklara ve ilişkilere ihtiyacımız vardır. Bu bir partner olabilir, bir arkadaş ya da terapist.. Yeterince destek görmemiş, utandırılmış, çevremde kendime kaynak bulamamış ya da oluşturmamış olabilirim. Peki ne yapabilirim?

-Güvende hissettiğim, olduğum kişi olarak görüldüğüm, duygularıma karşılık veren, ihtiyaçlarımın zamanında karşılandığı ilişkilerin içinde olmaya çalışmak.

-İhtiyaçlarımın neler olduğunu belirlemek.

-Güvenli ilişkilerin içinde olmanın yanında, eksik olan şeyleri kendi kendime verebilmek. Bunları hemen yapabilmek çok mümkün olmayabilir bu noktada tek başıma yürümeye çalışmak zor geldiğinde psikoterapi desteği almak.

-Bedeninizin desteğine erişmek. Bedenin de kendimize bir kaynak olabileceğini keşfetmek. Yoga, egzersiz gibi yöntemler buna yardımcı olabilir.

-İhtiyaç duyduğunuz desteği aldığınızı hayal etmek. Meditasyon ya da sadece hayalle neye ihtiyacınız var ve bunu nasıl karşılardınız bunu 3 boyutlu şekilde zihninizde canlandırmak, belki canlandırma sonrası bunun resmini çizmek ve zorlayıcı anlarda ona bakmak iyi gelebilir.

Güvenli ilişkilerde kalmanız dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: