Okula Uyum Süreci

Okula başlangıç süreci birçok çatışma ve değişikliği de beraberinde getirir. Bu sebeple kolay bir süreç değildir. O yüzden öncelikle çocuğunuza oryantasyon için zaman verin.

Çocuğun okula geçiş döneminde öncelikle ebeveyn olarak sizin hazır hissetmeniz en az çocuğun hazır hissetmesi kadar önemlidir. Okula gitmeye başladıktan sonra çocuğunuzun nedenini hiç anlamlandıramadığınız öfkeli anları olabilir. bu noktada olaya mantıkla yaklaşmak ya da çocuğun artık konuşarak bir şeyi anlayacağı yaşa geldiğini düşünerek hareket etmek muhtemelen sonuçsuz kalacaktır. 

Çocuğun bu şekilde öfkeli olduğu, ağlama krizine girdiği anlarda duygusal ihtiyacına yanıt vermemiz gerekiyor. Çocuğun ”hissettiklerini hissetmesine” yardımcı oluyoruz.  

Nasıl yapabiliriz? 

Çocuğun duygusunu ona yansıtın ve duygusunun adını koyun. Zorlandığı bir şeyden bahsediyorsa nasıl hissettin diye sorun.

Çocuk: Ödev yapmaktan nefret ediyorum! Ayrıca öğretmen okulda ödevini yapmayan birine kötü davrandı.

Ebeveyn: Benim de bu tür şeyleri yaparken canım çok sıkılıyor. O davranışı görünce sen nasıl hissettin?

Çocuğun duyguları günden güne değişebilir. Bazen okula daha kolay ve keyifle giderken, bazen evden çıkmak için uzun sürelerin geçmesi gerekilir mesela. Duyguların dalgalanması doğal, biz ebeveyn olarak o dalgaları karşılamayı bileceğiz.

Gününün nasıl geçtiğini sorun? Onun ruh hali ya da anlattığı şeylerle ilgili alaycı şakalar yapmayın. Genel sorular sormak yerine daha spesifik sorular sorabilirsiniz. Örneğin: Bugün seni en çok güldüren şey neydi? ”Bugün oyun oynamadın mı?” demek yerine ”Seni üzen bir şey olmuş sanki.” diyerek betimleyin o an gördüğünüzü.

Öğretmeniyle mutlaka işbirliği içinde olun. Okuldaki süreç hakkında düzenli olarak geribildirimler alın.

Rutin oluşturun 🙂 Evden çıkarken ya da okula bıraktığınız anda birlikte yaptığınız ufak bir hareket mesela. (Çocuğunuzla Avucundaki Öpücük kitabını okuyabilirsiniz bu konuyla ilgili)

Okul sonraları beraber aktif oyun zamanları oluşturabilirsiniz. Hala her şeyin aynı olduğu, ona zaman ayırdığınızı göstermek için bu önemli olacaktır. 

Diğer çocuklarla kıyaslamayın çocuğunuzu. Kendi sürecinde ne kadar ilerledi ona bakın. Benim çocuğum neden böyle demek yerine onun sürecini anlamaya çalışın ve onun ilerlemelerine odaklanın. Bazen bir ayakkabıyı giyip çıkma için yarım saat beklediğiniz anlar olacak kapının önünde. Onu teşvik edin. Bunların ne kadar zor olduğunu ve onun bu konunun üstesinden gelebileceğini söyleyin. Çünkü bu süreç geçecek. Dikkatinizi bu süre nasıl daha kısa olura değil, onunla nasıl uyumlanabilirime verin.

Her çocuk okula geçiş sürecinde zorlanabilir, bu zaman alabilir. Her çocuğun ritmi ve süreci biriciktir. Bu yüzden bu süreçte çok zorlandığınızı düşünürseniz uzman desteği almaktan çekinmeyin.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: